Comenius

Comenius

Europe@the stage: Szeretjük Törökszentmiklóst

A „Europe@the_stage” egy projekt, mely 6 különböző ország gyermekeit köti össze tánccal és énekléssel. Az első évben a táncra fókuszáltunk jobban és megtanítottunk a résztvevő országok táncai közül hatot. Először is kiválasztottuk a hivatalos kabaláinkat országonként és a projekt hivatalos logóját. Elkezdtünk egy blogot is, melyben az interneten keresztül tudtunk küldeni egymásnak képeket, információkat, videókat és cikkeket a projekttel kapcsolatosan. Ezek után elkészítettünk egy DVD-t a saját néptáncunkról és elküldtük egymásnak. A videóban elmagyaráztuk a táncot, jelenetekre bontottuk és lépésről-lépésre instrukciókkal vettük fel őket, így az összes gyermek könnyen el tudta őket sajátítani. Hozzáadtuk a zenét és a tánc történelmi jelentőségének leírását is. Országainkról és a helyi közösségeinkről bemutatókat is belevettünk, hogy a gyerekek láthassák ezeket. Ezeken a videókon keresztül, a gyerekek nemcsak táncokat tanulhattak, hanem jobban megismerhették egymást. Betekintést nyerhettek az országok nemzeti hagyományaiba és szokásaiba. Az első évben a hat ország gyermekeinek kapcsolatát a blog használatával, találkozókon a kabalák kicserélésével, e-mailek írásával és Karácsonyi, valamint Húsvéti lapok küldésével tartottuk fenn. Skype kapcsolatban álltunk a tanítási órák alatt és így próbáltuk meg erősíteni a köteléket gyermekeink között. Folyamatosan tartották a gyerekek egymással a kapcsolatot és ez kétségtelenül egy életre szóló élmény volt. Nagyszerű volt látni őket, ahogy örülnek egymásnak a találkozókon. Az első év második felében minden ország be tudta mutatni hazájában az 5 DVD-n keresztül megtanított néptáncokat, egy általunk létrehozott tanév végi iskolai rendezvényen. Az első évet a csehországi Verovice-ben foglaltuk össze, ahol a gyerekek Magyarországról, Lettországból, Szlovéniából és Csehországból találkoztak és létrehoztak egy kisebb koncertet egy színpadon, ahol eltáncolták az összes táncot, amiket ebben az évben tanultak. A találkozó gyakorlásként is szolgált az elkövetkezendő belgiumi bemutatóra. A mi iskolánkban egy nagyszabású koncerttel zártuk az első évet, ahol bemutattuk a táncainkat, valamint tagországainkat. Meghívtuk a helyi szervezetek elnökeit, szülőket, rokonokat. Bemutattuk, hogy mit tanultunk az elmúlt évben egymástól.A második év kezdetén újra felkeltettük a szülők és a gyerekek érdeklődését egy hivatalos koncert meghívóval, amely a végső koncertre hívta meg őket Putte, Belgiumba, valamint közös programsorozatokat csináltunk a saját iskoláinkban a projekttel kapcsolatosan. A blogra feltett képek, cikkek és videók újra felkeltették a helyi szervezetek érdeklődését. Karácsony körül elkezdtük a dalok videóját elkészíteni. Mindegyik ország készített egy DVD-t a saját népdaláról, szöveggel, fordítással, zenével és kiejtési leírással egybekötve.Április végére létrehoztunk egy hivatalos „daloskönyvet”, amely tartalmazta a dalainkat, szövegüket, fordításukat stb… Hozzátettük a DVD-t, mely tartalmazza az országok táncait és dalait. Az év során a gyerekek figyelmét a kabalák és ajándékcsomagok, levelezőlapok, videók küldésével tartottuk fenn. A gyerekek nagyon várták a személyes találkozásokat és nekünk nagy élmény volt látni, hogy barátokká váltak. 2012 májusában sikerült befejeznünk a Putte, Belgium koncert előkészületeit, mely a projekt „eurovíziós” nagy koncertje lett. 60 gyermek csatlakozott 290 (óvodás és általános iskolás) Putte-i gyermekhez a színpadon, előadtuk az összes projektben szereplő táncot és dalt 800 belga vendég előtt. Egy-egy adott ország dalánál és táncánál változtattuk az előadó csoportokat nemzetiség szerint és így a nézők „Európa egészét” láthatták a színpadon. A gyerekek saját népviseletben szerepeltek. A dalok és a táncok előadása között a belga gyerekek saját produkciót adtak elő, így az egész show ötvözte a hagyományos és a modern stílusokat. A teljes bemutatót hivatásos személyzet rögzítette. Ezt csatoltuk a daloskönyvünkhöz és feltettük a közös blogunkra. 

{youtube}ZX3SeT8HIYw{/youtube}

{youtube}maLZONj_Te0{/youtube}

{youtube}N1hf3gThDvM{/youtube}

{youtube}KF8H2ygDH7o{/youtube}