Katalóniában járt a Hunyadi küldöttsége

Iskolánk 7. éve vesz részt a Comenius Iskolai Együttműködések Programban. A cél nemes, az Európaiság eszméjének erősítése, s e közben a kulturális kapcsolatok bővítése.  A most zajló program címe: Europe@_the Stage.

Tanulóink megismerkednek a flamand, cseh, katalán, lett, szlovén népek kultúrájával, hagyományaival. A program specialitása a néptáncok tanulása. A lépések elsajátításában az Interne-ten, a Skypon való kommunikáció is segít. Az adott osztályokban kiállításokat, versenyeket szerveznek a résztvevő országokról, a partnerisko-lákról szóló témákban. Pedagógusaink Pásztorné Czeglédi Anna és Waldeck Nóra tanítási órákon mutatták be hazánkat, szűkebb környezetünket Törökszentmiklóst és iskolánkat is. A katalán partneriskola Mollerusában van. Ez egy 13 ezer lakosú kisváros Barcelonától 150 km-re. Városnak egy-harmada bevándorló Kelet-Európa, Afrika, Ázsia területéről. Az integrációt komolyan veszik. Speciális kis példányszámú könyvek kiadásával, kiscsoportos, egyéni foglalkozások biztosításával. Természetesen segítik a beilleszkedést a hagyományok, szokások, a katalán nyelv megismertetésével. A nemzeti büszkeség, az elért eredmények megtartása, bemutatása nagyon fontos szerepet kap mind az oktatásban, mind a kulturális tevékenységben. A városka önálló múzeumokkal, színházzal rendelkezik. Világhíres a papírruha gyűjtemény. Az utazás során megismerhettük Poblet apátságát és Barcelona nevezetességeit. A küldöttséget fogadta Mollerusa polgármestere is. A programokról internetes felület ad tájékozta-tást: http://europeatthestage.blogspot.com Az ötnapos látogatás jó alapot nyújtott a 2012-es Belgiumi fesztiválra.

Szécsi Pál