HAT-18-01-0978 projekt összefoglalója

HAT 18 01 0978 08Késmárk01
2019. május 21. és 24. között A Határtalanul! pályázat keretében lehetősége nyílt iskolánk hetedik évfolyamának egy felvidéki tanulmányi kiránduláson részt venni. A négy nap alatt sokat tanultunk, csodálatos helyeken jártunk, és barátkozásra is jutott időnk.

Az első napon 7 órakor indultunk iskolánk elől. A határ átlépése után látogatást tettünk a rimajánosi Magyar Tannyelvű Alapiskolába, ahol a helyi diákokkal és pedagógusokkal találkoztunk. Délután a Szlovák Nemzeti Paradicsomba látogattunk, ahol az UNESCO Viágörökség részét képező Dobsinai Jégbarlangot kerestük fel. Csodálatos sétát tettünk a kiépített barlangban, az örök jég birodalmában. A barlangból kiérve felkerestük Igló városát. Megtekintettük a Szűz Mária Mennybemenetelének szentelt templom tornyát - mely Szlovákia legmagasabb templomtornya, a Provinciális házat és a szecessziós színház épületét. A nap végén elfoglaltuk szállásunkat Szepesváralján. Panziónkban kényelmes szobákban helyeztek el mindannyiónkat. A kertből pedig csodálatos panorámát kaptunk a Szepes váráról.

A 2. napon kiadós reggelink után megtekintettük a lőcsei Szent Jakab katedrálist, az egykori Magyarország egyik legszebb templomát. A városházán meghallgattuk a lőcsei fehér asszony legendáját és megnéztük Szepesi Múzeum kiállítását. Meghódítottuk a Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű erődítményét, Szepes várát. Itt született Szapolyai János magyar király. A vár múzeumában felkerestük a Szent Erzsébet kápolnát, a régészeti leletek bemutatóját és a kínzókamrát is. Szepesváralján megálltunk a Szürke Szakáll-hegy savanyúvizes forrásánál. Itt egész évben buzog a víz, hófehér mésztufa bevonatot képezve a felszínen. Szepeshelyen elsétáltunk a 18. századi kanonoksor és a püspöki palota előtt. A Szent Márton székesegyházat belülről is megtekintettük. A nap végén a Szlovák Paradicsomban túráztunk a Tamásfalvi-kilátóhoz. Az út a kilátóig embert próbáló volt, de a látvány minden fáradtságot megért.

A csütörtöki napunkat Késmárkon kezdtük. Az evangélikus templomban megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc nevelőapjának, Zrínyi Ilona második férjének, Thököly Imrének a szarkofágját. Meglátogattuk az UNESCO Világörökség részét képező fatemplomot is. Megmásztuk és végigjártuk Ólubló várát. Itt találkozott egymással Luxemburgi Zsigmond magyar király és II. Ulászló lengyel uralkodó. Bejártuk a Vöröskolostort, legendákat hallgattunk meg a Sziléziából származó Ciprián Fráterről. A Dunajecen gorál tutajokon festői túrát tettünk. Még a szakadó eső sem tudta kedvünket szegni.

Az utolsó napon városnéző sétát tettünk Kassán, Kelet-Szlovákia legnagyobb városában. A városnézés során Rákóczi, Kazinczy, Batsányi, Baróti Szabó Dávid, Bocskai, Bethlen Gábor, Márai Sándor és más nagy magyar személyiségek életének kassai vonatkozását ismertük meg. A kassai Szent Erzsébet dómban, a Rákóczi kriptában elhelyeztük az emlékezés koszorúját. Délután Rozsnyóra látogattunk, ami II. Rákóczi Ferenc egyik kedvenc tartózkodási helye volt.

A kirándulást megelőző célunk, a cipszerek lakta Szepesség kulturális és természeti értékeinek megismerése, megvalósult.

Fenntartó

KARCAG 2